Syndikalisternas a-kassa mest effektiv

Logotyp för SAAK, Sveriges arbetares a-kassa

Tidigare har vi rapporterat i Syndikalisten om att syndikalisternas a-kassa SAAK i en ny mätning utmärkte sig för sina exceptionellt höga nöjdhetssiffror bland de egna medlemmarna.

Nu har det kommit en annan mätning med resultat som är smickrande läsning för SAAK: förra året hade a-kassan lägst administrationskostnad per ersättningstagare bland alla a-kassor. Uppgifterna presenteras i rapporten Arbetslöshetskassornas ekonomi 2025 (2026:4) från Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen.

– Det är en mätning som sätter kostnaderna i relation till produktivitet, och det är glädjande att vi har ett så bra resultat i mätningen, säger Michael Ribbenhag, föreståndare för SAAK.

A-kassan SAAK:s föreståndare
Michael Ribbenhag.
Foto: Privat

Samtidigt vill han sätta in statistiken i ett större perspektiv som rör utvecklingen på den samtida svenska arbetsmarknaden som helhet.

– Vi hoppas att arbetslösheten ska sjunka och skulle antalet personer som får ersättning bli färre kommer administrationskostnaden per ersättningstagare att öka, säger Michael Ribbenhag.

Toivo Jokkala