Restaurangföreträdare gick till våldsamt angrepp vid facklig blockad i Linköping

Våldsamma knuffar mot fackets blockadvakt och anmälan mot Syndikalistens reporter och två fackliga företrädare för ofredande. Det blev dramatiskt när Linköpings LS höll blockad mot restaurang Yogi i Linköping den 2 maj. Blockaden syftade till att driva in en skuld på 38 000 kronor plus ränta som Linköpings LS hävdar att restaurangen har till sin anställde, en av Linköpings LS medlemmar. Mannen har nu utvisats till sitt hemland Indien efter att Migrationsverket slagit fast att restaurangens löneredovisning inte stämmer.

På lördagskvällen den 2 maj samlades Linköpings LS av SAC till blockad utanför restaurang Yogi i centrala Linköping. Blockaden var en så kallad indrivningsblockad enligt medbestämmandelagen, MBL – en typ av facklig stridsåtgärd som facket enligt lagen kan ta till när det finns obetalda fordringar. Förhandlingarna mellan facket och restaurangen om obetald lön till Linköpings LS’ medlem, som pågått lågintensivt i flera månader, har inte utmynnat i någon överenskommelse. Men från fackets sida är bilden klar.

– Det har redan lämnats in en stämning mot restaurangen för utebliven semesterbetalning. Vad som är obestritt är att restaurangen fortfarande är skyldiga vår medlem 38 000 kronor plus ränta, pengar som restaurangen i flera månader vägrat betala. Vi är här för att driva in de pengarna, säger Daniel Johanzon, medlem i Linköpings LS’ förhandlingskommitté, som står utanför restaurangen med megafon runt halsen.

Efter att Migrationsverket granskat mannens anställning och funnit avvikelser mellan redovisad skatt och faktiska löneutbetalningar från restaurangen har medlemmen nekats förlängning av arbetstillståndet. Det har lett till att han utvisats till sitt ursprungsland, Indien.

Syndikalistens reporter följer med Linköpings LS’ förhandlingsdelegation in i restaurangen när de överräcker sina krav. Utanför lokalen håller blockaddeltagarna på att resa en banderoll och förbereder sig för att dela ut flygblad till de förbipasserande.

Det utbryter en intensiv diskussion mellan restaurangens ägare Felicia Chiu, hennes bror Wei Hsiung Chiu och de två företrädarna för förhandlingsdelegationen. Jag ber Felicia Chiu att i egenskap av reporter för fackets medlemstidning få ställa några frågor för att kunna återge restaurangens bild av konflikten. Hon frågar om jag kan låta henne ringa några samtal först.

När Felicia Chiu ringt sina samtal återupptar jag intervjun.

Facket gör gällande att det här är en laglig indrivningsblockad?
– Vi är under förhandling, säger Felicia Chiu.

Men enligt de papper jag fick ta del av så är det ju…
– Det tror jag inte.

…enligt de papper jag fick ta del av har Migrationsverket underkänt…
– Det är under en annan förhandling, bryter Wei Hsiung Chiu in.

Vad är den andra förhandlingen då?
– Du får prata med polisen sedan, för polisen bad mig att inte säga någonting, säger Felicia Chiu.

Okej, då skriver jag att du uppger att polisen bett dig att inte kommentera.

När jag kommer ut ur restauranglokalen råder fullt tumult. En företrädare för restaurangen har gett sig på en kvinnlig blockadvakt med knuffar och andra har fått gå emellan för att stoppa angreppet.

En stund senare kommer polisen fram till mig och ber mig identifiera mig. Jag har blivit anmäld för ofredande, säger polismannen. Jag legitimerar mig med pressleg och förklarar att jag är där i egenskap av reporter och att jag gjorde som restaurangägaren bad mig, alltså väntade på plats för att få ställa mina frågor medan hon ringde några samtal, men att jag avlägsnade mig så snart hon sade att hon inte ville kommentera mer. Trots det blir jag tagen åt sidan och fotograferad ur tre vinklar, ”för det fortsatta utredningsarbetet”.

När jag kommer tillbaka visar det sig att de två deltagarna i förhandlingsdelegationen som överlämnade kraven fått genomgå samma procedur.

Blockadvakten Sila Cengiz tror att blockaden får människor att tänka efter innan de går in på restaurang Yogi.

Jag frågar blockadvakten Sila Cengiz från Linköpings LS om hon tror att blockaden kommer att ha någon effekt.

– Jag tror att det kommer att få människor att tänka efter innan de går in på restaurangen. Det kommer nog också att göra folk mer medvetna om läget, för de känner nog inte till situationen om de inte jobbat här. Och även om de inte bryr sig nu lär de nog tänka på det nästa gång de går förbi restaurangen. Så jag tror det har effekt.

Tror du att den även kommer att få restaurangen att vilja betala de pengar som Linköpings LS kräver till sin medlem?

– Om de förlorar tillräckligt med kunder tror jag det. Men det verkar väldigt aggressiva, så jag är inte säker.

Många förbipasserande stannar till och tar emot flygblad. Vid restaurangens uteservering är det tomt. Någon enstaka gäst går in på restaurangen.

Tjejen i blockadvakten som blivit angripen med knuffar ber att få lämna en anmälan, men polisen på plats vägrar ta emot den.

– Du får prova att komma tillbaka eller åka till polisstationen sedan, säger en av poliserna.

På polisstationen vägrar man också ta emot anmälan och hänvisar till resursbrist. Hon uppger för mig dagen därpå att hon till slut lyckats ringa in sin anmälan via telefon morgonen efter.

Syndikalisten fortsätter söka företrädare för restaurang Yogi för ytterligare kommentarer och uppdaterar artikeln om de återkopplar.

Text och foto: Toivo Jokkala