Utställning till minne av ett våldsamt krig – och ett storskaligt anarkistiskt samhällsbygge

I sommar är det 90 år sedan militärkuppen då en grupp sammansvurna höga officerare gjorde uppror mot den spanska republiken, det som blev starten på det blodiga spanska inbördeskriget. Den syndikalistiska rörelsen CNT hade en avgörande roll i de tidiga segrarna mot kuppgeneralerna. I Spaniens mest utvecklade region Katalonien avstod CNT från att gripa makten, för att i stället bli en del av den krigstida regionala regeringen, samtidigt som de drev på den sociala revolution som militärkuppen utlöst.

Fram till den 1 juni i år har Södertörns högskolebibliotek en utställning med ett fyrtiotal fotografier som Per Lindblom tagit under sina resor. Lördagen 11 april arrangerade Syndikalistiska kamratföreningen en specialvisning med Per.

Syndikalistiska kamratföreningen besöker utställningen på Södertörns högskolebibliotek. Foto: Amalthea Frantz

Per Lindblom har rest, skrivit och fotograferat i spåren av spanska inbördeskriget, under många år. Med fokus på Durrutikolonnen, CNT, FAI och Aragoniens försvarsråd som styrde i den spanska regionen Aragonien under krigets första år.

Utställningen är en mycket sevärd fotodokumentation av krigets spår i landskapet, med kompletterande texter. Den östra halvan av regionen erövrades av republikanerna under krigets första veckor i juli 1936. Det var den enda bestående erövring av ett större geografiskt område som gjordes av republikanerna under kriget.

I Aragonien blev kriget både långvarigt och intensivt, men bakom fronten organiserades ett storskaligt anarkistiskt samhällsbygge. Per Lindblom berättade att det här bildades uppemot 400 revolutionära kommittéer och kollektiv som gemensamt ansvarade för jordbruk och samhällsliv.

Text: Kristian Falk
Foton från invigningen av utställningen nedan: Amalthea Frantz

Lästips:

Per Lindbloms bok Svenska anarkister och syndikalister i spanska inbördeskriget. Korrespondenter och frivilliga 1936–1939 (Federativs förlag, 2022)

Burnett Bollotens bok The Spanish Civil War – Revolution and Counterrevolution (1991) finns tyvärr inte utgiven på svenska. Några kapitel finns översatta och tillgängliga på Marxistarkiv.se. Särskilt kapitlen 48-50 innehåller väldokumenterade inblickar i den kommunistiska internationalen Kominterns intriger: marxistarkiv.se/spanien/bolloten-spanska_inbordeskriget.pdf